Te pytanie stawia sobie każdy rozpoczynający przygodę z grą na instrumencie. Na szczęście żyjemy w czasach, które doprowadziły do bogactwa możliwości wyboru w każdej dziedzinie życia. W sferze zakupu instrumentu klawiszowego także nie ma końca modeli różnej klasy i pewnie tylko czyjeś opinie o danym produkcie skłaniają nas do podjęcia ostatecznej decyzji. Piszę o tym, nie po to, żeby odhaczyć napisanie kolejnego posta, ale by uświadomić, jak ważne jest dokonanie właściwej decyzji przy wyborze instrumentu dla siebie czy swojego dziecka. 

Bywają chwile czy zaplanowane momenty, kiedy słyszymy dźwięki wydobyte z akustycznego instrumentu. Nasze ucho otwiera się jeszcze bardziej, tak by wsłuchać się w naturalne brzmienie pianina/fortepianu. Nawet niedokładne czy nieumiejętne granie, staje się wówczas chwilą aktywnego odbioru. Rezonujące struny wręcz wprawiają w ruch powietrze, każdy młoteczek uderza w struny zależnie od naciśnięcia klawisza, dźwięki wydobywane są dokładnie tak, jak chce pianista…Te i inne uwarunkowania wyzwalają naturalność brzmienia pianina / fortepianu. Nie oszukujmy się, dzisiejsze elektroniczne instrumenty robią wszystko, co w ich mocy, by odtworzyć właśnie akustyczny instrument, nie odwrotnie.

Dzisiejsze, częste rozwiązanie w postaci instrumentu elektrycznego, to dla niektórych jedyne rozwiązanie. Nie wymagają one odpowiedniego miejsca w domu, czy mieszkaniu, są dużo tańsze i łatwo dostępne. W związku ze stałym ulepszaniem brzmienia tych instrumentów, rzeczywiście coraz bardziej naśladują one te akustyczne. Smutne jest jedynie to, że korzystać można tylko z nagranych przez kogoś brzmień. Bez strun i młoteczków można pomarzyć o tym naturalnym rezonansie i bogatej akustyce. Jedynie może oferta przeróżnych efektów, niemożliwych do zastosowania przy akustycznych instrumentach, w jakiejś części wynagradza te braki.

Aparycja instrumentów elektronicznych jest w zasadzie trudna do ogólnikowego opisania. Te droższe na pewno przyciągają oko i nie brakuje na rynku takich, które z pewnością chciałoby się posiadać. Są za to nieporównywalnie lżejsze, przez co mobilniejsze. Pozwalają na stosowanie słuchawek, łatwo nagrać ich dźwięk i przyciągają przystępną ceną. Wyboru instrumentu każdy dokonuje osobiście, jednak polecam zagłębić się w opinie ekspertów i pamiętać, że jest to długoterminowa inwestycja.

Categories: Blog - PianoForma