Wiele osób dorosłych zadaje nieśmiało te pytanie. Trochę nie ma co się dziwić, kiedy w powietrzu wiszą utarte opinie typu: „możesz stać się dobry, tylko jeśli rozpoczniesz naukę jako dziecko”, czy „możesz osiągnąć sukcesy jedynie wtedy, gdy posiadasz wrodzony talent do grania”.

Może warto jednak nieco przeciwstawić się takim znanym stwierdzeniom i samemu przekonać się jaka jest prawda. Albo jaka może być prawda….? Na pewno nie da się zaprzeczyć, że kilkuletnie dziecko ma przykładowo o 30 lat dłuższą perspektywę nauki i pochłania całym sobą i wiedzę i nowe umiejętności. Nie ma także wielu muzycznych i pozamuzycznych „naleciałości” zdobywanych przez życiowe doświadczenia. Ale…

Każda osoba dorosła sama indywidualnie może spróbować wykroczyć poza własne granice, uczyć się zupełnie nowych umiejętności, nowych zagadnień. Nie ma sensu poprzestawać tylko na tym, co się nam wydaje, że potrafimy. Potrzeba jedynie wytrwałości, systematycznej pracy i stania się trochę małym dzieckiem, którego nie ogranicza chęć osiągania celów za pierwszym razem. Na wszystko jest czas i zawsze któraś kolejna próba doprowadza do zadowalającego efektu.

Jeżeli rzeczywiście jako osoba dorosła chcesz grać na pianinie i mieć z tego przyjemność – po prostu zacznij się uczyć. Zarezerwuj jednak na to przyszłe miesiące i lata. Choć krążą w internecie filmy czy artykuły w stylu: „Jak nauczyć się grać na pianinie w 6 tygodni???”, nie polecam w nie wierzyć. To trochę tak, jakby stukilogramowa postać chciałaby wejść w rozmiar S w kilka dni. W procesie nauki gry na instrumencie rządzi zasada IM DŁUŻEJ I WIĘCEJ, TYM LEPIEJ. Jest to jednak fascynujący proces i zapewniam, że na każdym jego etapie można cieszyć się ze swojej gry.

Uczę kilka osób dorosłych i oni sami zarażają radością, jaką daje im samodzielne granie. Na przestrzeni czasu widać rozwój i postępy jakie osiągnęli i nieustannie mam przyjemność z prowadzenia zajęć z nimi.
Szczerze zachęcam!

Categories: Blog - PianoForma