Badania wielu naukowców wskazują na fakt, że samo słuchanie muzyki klasycznej, szczególnie we wczesnym wieku życia, nie jest decydującym czynnikiem wpływu na ludzki organizm. To głównie czynne zaangażowanie w postaci gry na instrumencie muzycznym przynosi wielorakie pozytywne skutki. Warto być tego świadomym, tak by mądrze wykorzystać własne predyspozycje muzyczne, czy swojego dziecka. 

1. POPRAWA SPRAWNOŚCI UMYSŁOWEJ

Gra na instrumencie angażuje nasz mózg w wielu jego częściach. Obrazy z rezonansu magnetycznego są jawnym dowodem na szeroką współpracę obu półkul mózgowych podczas gry. Muzycy wykazują dużo sprawniejszą komunikację w mózgu w porównaniu z osobami niegrającymi.

2. WSPÓŁDZIAŁANIE WIELU ZMYSŁÓW

Grający na instrumentach używają wzroku, dotyku, słuchu jednocześnie. Udział tych trzech zmysłów człowieka nie jest możliwy bez pracy mózgu, i silnie łączy się w wyżej wymienioną kwestią.

3. POPRAWA PAMIĘCI

Osoby muzykujące, dzięki częstym treningom odtwarzania utworów ćwiczą swoją pamięć. Zarówno krótko- jak i długotrwała pamięć jest niezbędna do efektownego ćwiczenia gry na instrumencie.

4. WSPOMAGANIE KONCENTRACJI

Bezsprzecznie tylko skupienie uwagi na zadaniu jest kluczem do sukcesu. W przypadku grających na instrumentach ta czynność mózgu ma miejsce za każdym razem podczas ćwiczenia nowych utworów, jak i grania już nauczonych. Każdorazowe wykonanie wymaga skupienia się na zadaniu, dzięki czemu sprawność ta przenosi się również na inne dziedziny życia.  

5. ĆWICZENIE SŁUCHU I WYOBRAŹNI

Podczas grania utworu, muzyk potrzebuje słyszeć zarówno dźwięki, połączenia między nimi, ale nie ma muzyki bez ciszy. Aktywne słuchanie pauz, zatrzymań, potrzeba wsłuchiwania się w niewielkie różnice w dynamice czy sposobie wydobywania dźwięków, przyczyniają się do „ostrzenia” słuchu w różnych innych sytuacjach dnia codziennego.

6. DOBRA TERAPIA

Długotrwałe granie na instrumencie w dużym stopniu zapobiega chorobom, takim jak demencja, oddala depresję, pomaga utrzymać sprawność umysłową i psychiczną nawet w starczym wieku.   

7. POMOC W WYRAŻANIU EMOCJI

Zróżnicowanie utworów pod względem ekspresji i emocjonalności wyzwala potrzebę wyrażania siebie i przekazywania słuchaczom własnej interpretacji i rozumienia dzieła muzycznego. Nie da się grać przekonywająco i jednocześnie nie dawać ujścia swoim emocjom, które w muzyce są tak ważne i niezbędne.    

8. ODPRĘŻENIE

Odtwarzanie muzyki daje dobrą energię i skupia na pozytywnym działaniu, co przenosi się na łagodzenie wszelkich stresów i napięć.  

9. ROZWÓJ WRAŻLIWOŚCI

Muzyka to sztuka niematerialna, poruszająca się gdzieś w przestrzeni fal dźwiękowych i docierająca do odbiorników – naszych uszu. Jednak to nie tylko materia dźwiękowa stanowi o niej. Kluczem do właściwego jej przekazu są emocje i sztuka ich przekazania. Gra na instrumencie wspaniale rozwija wrażliwość, nie tylko tę muzyczną.

10. SATYSFAKCJA I ROZWIJANIE PASJI

Gry na instrumencie nie sposób osiągnąć w krótkim czasie, czas ten liczony jest w latach, lub tysiącach godzin ćwiczenia. Z jednej strony może to być przyczyna rezygnacji z podjęcia się tego wyzwania, a z drugiej ogromnym powodem zadowolenia i własnej satysfakcji. Pasja często rozwija się w trakcie ćwiczenia i osiągania zamierzonych efektów. Jest to proces długotrwały, ale gwarantuje solidne efekty.

11. ROZPORZĄDZANIE WŁASNYM CZASEM

Częste, systematyczne ćwiczenie wymaga często zarządzania czasem, dzięki czemu coraz sprawniej planować można dzień i różne obowiązki. Intensywna praktyka uczy w konsekwencji szacunku do pracy własnej i innych, wspomaga dążenie do osiągania swoich celów.

12. NOWI ZNAJOMI

Umiejętność gry zaprowadza do grup ludzi, którzy także grają lub fascynują się tą dziedziną sztuki. Dzięki temu ludzie często mają otwartą drogę do poznawania nowych znajomych i dzielenia się swoją pasją.

13. KAŻDY MOŻE GRAĆ

W zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych zamykających drogę do grania na instrumencie. Każdy w ramach własnych zdolności i osobistej pracy może osiągać swoiste sukcesy i cieszyć się muzykowaniem. Jest dużo powodów, żeby mieć motywację do regularnego ćwiczenia na instrumencie, zachęć siebie i Twoje dziecko!  🙂

Categories: Blog - PianoForma